NASZA HISTORIA, NAZWA I LOGO

Nasza historia

Kołyska Memola powstała z potrzeby w wyniku obserwacji potrzeb małego dziecka oraz jego rodziców. Stała się obiektem studiów projektantki i tematem jej pracy dyplomowej, pod kierunkiem prof. Michała Stefanowskiego na wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP Warszawa. Inspiracją do jej powstania była bratanica autorki. Dzidziuś zbyt wcześnie przyszedł na świat i jako wcześniak miał wiele niewyrównanych potrzeb neurologicznych.

Zuzia nie chciała spać, miała niespokojny, płaczliwy sen, budziła się co chwilę, nie lubiła dotyku. Neurolog w ramach rehabilitacji zalecił noszenie i kołysanie dziecka. Jednakże bratowej, jak zresztą każdemu rodzicowi, było ciężko nosić dziecko cały czas na rękach, a odkładane maleństwo cały czas płakało. Mama powiesiła więc w kuchni, w centralnym miejscu domu, worek-huśtawkę. Dziecko zasypiało w nim spokojnie i cały czas było z rodziną, a kiedy spało, co chwilę ktoś przechodząc ją bujał.

Tak powstałą idea przystosowania tej cennej obserwacji i ”Zuzo-worka” do potrzeb dzieci i rodziców. Autorka nawiązała kontakt z neurologiem dziecięcym – dr n. med. Grażyną Banaszek.

Zgłębiła zagadnienia dotyczące funkcji kołysania, Integracji Sensorycznej, roli stymulacji błędnika i ośrodka przedsionkowego mózgu w rozwoju dziecka.

Według wskazówek pani doktor powstał projekt Memoli i wszystkie niezwykle ważna elementy Memoli jak np. przezroczystość boków. 

Memola jest z Polski.

Chcemy podzielić się z Wami inspirującą historią Memoli — produktu, który z dumą powstał w Polsce i tam jest wciąż produkowany, mimo że nasza firma ma siedzibę w Niemczech. Pozwólcie, że opowiemy, jak doszło do tego wyjątkowego związku.

Historia Memoli jest niezwykła i zaczyna się od polskiej szkoły designu, designu funkcjonalnego. To tu narodził się ten Produkt i to tu rodzice go zauważyli i pokochali. Motywując tym samym projketantkę Memoli do działania i zajęcia się ogromnym wyzwaniem jakim jest jej produkcja.

Pewnym ważnym punktem w naszej historii była decyzja wynalazczyni Memoli o przeniesieniu się do Niemiec, gdzie założyła swoją rodzinę. Z powodu decyzji rodzinnych, to właśnie w Niemczech wkrótce po narodzinach swoje córki założyła ona swoją firmę.

Pomimo geograficznej odległości, nasze serce nadal jest w Polsce. Memola jest produkowana tu, magazynowana i wysyłana do klientów zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Współpracujemy z polskimi rzemieślnikami, wykorzystując lokalne umiejętności i pasję do tworzenia produktów najwyższej jakości.

Ta historia opowiada o silnych więziach między krajami, o tym, jak ważne jest dla nas zachowanie polskich korzeni, nawet gdy działamy w zagranicznym kontekście. Memola to więc efekt współpracy dwóch krajów, które wspólnie tworzą produkt, który łączy jakość, funkcjonalność i pasję, przekraczając granice i łącząc ludzi z różnych miejsc. Dziękujemy, że jesteście częścią naszej podróży!

Nazwa

Tak jak każda najmniejsza rzecz w Memoli jest przemyślana i ma swoje znaczenie, tak i każda sylaba nazwy oraz całość ma swoje znaczenie. Dokładnie tak, jak jest w procesie Integracji Sensorycznej.

Me mola po hiszpańsku w języku dzieci i młodzieży znaczy cool, super, fajna zabawa, fajna rzecz/sprawa.
Nazwa zawiera w sobie dźwięk, tak ważny w rozwoju dziecka. Odpowiada to mulitsensorycznym właściwościom kołyski – można zapisać jej dźwięk prostymi, podstawowymi nutami, których brzmienie jest rozpoznawalne przez wszystkich, a sam jej ruch przypomina rytm oraz ruch taktometru.

Do – Re – Mi – Fa – So – La = Me – Mo – La

Sylaby w słowie Memola odpowiadają trzem elementom kołyski oraz trzem etapom rozwoju dziecka.

Każdemu z tych trzech elementów można przypisać jedną sylabę z tej nazwy:

ME – pierwszy etap. Łóżeczko-kołyska. Etap, kiedy dziecko jest małe, leży w kołysce, jeszcze nie mówi, nie gaworzy, a dźwięki, jakie wydaje, płacząc lub kwiląc, brzmią Meeeeee…Meeeee….Meee…….

MO – drugi etap, kiedy dziecko jest bardziej sprawne, lepiej obserwuje świat i wtedy zaczyna gaworzyć. Jest w stanie powiedzieć ”wygugać” pierwsze sylaby: Mo, Mo-mo, Ma-ma.

LA – trzeci etap. Etap, kiedy dziecko chodzi, mówi pierwsze słowa i pełne dźwięki, zaczyna śpiewać i używać huśtawki. Siada na huśtawce i śpiewa – La, la, lalala.

 

Nazwa ma też inne znaczenia:

‘Memo’ pochodzi od łacińskiego i włoskiego ‘memoria’, co oznacza pamięć. W angielskim ma podobne znaczenie i brzmienie – ‘memory’. Jest to ważny element właściwości produktu, ponieważ Memola stymuluje mózg dziecka, wspomaga rozwój jego pamięci.

W włoskim znaczy ona również – koło, koło szlifierskie – co odpowiada wyglądowi kołyski. Memola jest inaczej kołem szlifującym (rozwija) talentu dziecka.

W innych językach oznacza również wiosnę, uspokajanie lub ćmę, kojarzoną z zasypianiem i symbolem dobrego snu. Tak więc wszystko w produkcie, każdy jego element ma znaczenie dla całości – tak jak w Integracji Sensorycznej – od kształtu, koloru, ruchu po dźwięk i znaczenie nazwy.

 

Logo

Logo Memoli nie jest przypadkowe i ma w sobie ogromną moc – moc rozwijającego się życia.

Kształt logo przypomina kształt embrionu rozwijającego się w łonie matki. Pierwsze zdjęcia USG z małą fasolką zagnieżdżoną w macicy, a więc z pierwszym, okrągłym, poruszającym się i stymulującym światem dziecka, są inspiracją dla znaku. Memola jest z dzieckiem od pierwszych chwil – jak jego mama (from the beginning). W niej się dziecko rozwija, tak jak dziecko w łonie matki. Dlatego Logo jest również ściśle powiązane symbolicznie ze znaczeniem i funkcją produktu.

Jego okrągłość odpowiada też wizualnym walorom dizajnu produktu okrągłego, mocnego, zdecydowanego, o mięsistych i bezpiecznych brzegach przedmiotu.
Niektórym przypomina matkę trzymającą w ramionach dziecko lub smoczek.